Skip to content

Uczniowie mechanika/samochodówki na konkursie ortograficznym

Uczniowie klasy 3ts2 Marcin Kurzepa i Kacper Okorski uczestniczyli w konkursie ortograficznym – dziękujemy!

O konkursie pisze pani profesor Lucyna Barańska:

1 marca 2017r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego  na międzypokoleniowym konkursie ortograficznym „TRZY POKOLENIA” spotkali się sympatycy języka polskiego, którzy na przekór dość powszechnej bylejakości językowej,  podjęli „walkę” o tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2017. Była to już czwarta edycja konkursu, którego organizatorem jest Centrum Kształcenia Ustawicznego im. W. Korfantego  w Bytomiu i Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Impreza jest cykliczna i wpisała się już w kalendarz bytomskich przedsięwzięć  kulturalnych i edukacyjnych. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli. Patronat honorowy objęli: prof. dr hab. Ewa Jaskółowa – Kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach  i prof. zw. dr  hab. Jan Malicki – Dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Patronat medialny sprawowali: TVP 3 Katowice i „Życie Bytomskie”.

Do uczestników dyktanda i organizatorów konkursu list skierowała prof. dr hab. Ewa Jaskółowa – Kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Czytamy w nim: „Piękno języka ojczystego, jego czystość oraz ortograficzna poprawność stanowią wielką wartość. W czasach  powszechnego zabiegania, refleksja nad językiem, jego znaczeniem i sensem poszczególnych słów  daje szansę na międzypokoleniowe porozumienie. Sądzę, że takie właśnie porozumienie pokoleń  stanowi motywację dla organizatorów  czwartego już dyktanda, w którym uczestniczą różne roczniki uczniów oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.”

Od początku konkurs „TRZY POKOLENIA” miał być wyjątkowy – po pierwsze dlatego, że ten sam tekst piszą osoby w różnym wieku – od 13 do prawie 100 lat. Po drugie w konkursie nie chodzi wyłącznie o rywalizację o mistrzowskie tytuły. Organizatorzy starają się stworzyć przyjazną, żeby nie powiedzieć „domową” atmosferę: kodowanie prac pozwala na bezstresowe pisanie dyktanda, a kiedy opadną emocje związane z rywalizacją, organizatorzy zapraszają na degustację domowych wypieków. Po trzecie w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników uczestnicy dyktanda i goście relaksują się podczas części artystycznej – w tym roku i poprzedniej edycji konkursu podziwiali występy młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w jak zawsze ciekawym repertuarze. I jeszcze ciekawostka: dyktando „TRZY POKOLENIA” naprawdę łączy pokolenia i rodziny – wśród uczestników tegorocznej edycji znalazły się dwupokoleniowe rodziny oraz małżeństwo. Organizatorów cieszy rosnąca popularność konkursu. W  grupie sympatyków CKU, którzy zgłosili chęć udziału w konkursie, znaleźli się młodzi bytomianie uczący się w Zabrzu i reprezentacja z Gliwic.

Do konkursu „”TRZY POKOLENIA” zgłoszonych zostało 111 uczestników reprezentujących wszystkie typy bytomskich szkół oraz grupa sympatyków CKU.

W  dyktandzie „Trzy Pokolenia” wzięli udział uczniowie z następujących placówek oświatowych: Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 7, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia, IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, Państwowe Szkoły Budownictwa – Zespół Szkół, Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół Administracyjno – Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Zespół Szkół Mechaniczno – Elektronicznych,  Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Kamili Skolimowskiej – gimnazjum,  Zespół Szkół nr 1 (Gimnazjum nr 5), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2: Gimnazjum nr 4 i II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego,  gospodarze konkursu – Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego i Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz w grupie sympatyków Centrum Kształcenia Ustawicznego: Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Dominika Savio w Zabrzu i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Piastów Śląskich  w Gliwicach.

W pierwszej edycji dyktanda „odważni żołnierze i marynarze żądali od rządu podwyżki żołdu”, w drugiej „chłopcy w fast foodzie prowadzili ożywioną rozmowę na temat befsztyku po szwedzku i dyskutowali o zaletach booktalkingu i e-booków”, w trzeciej  „Dobromierz słuchał z odtwarzacza mp3 niektórych płyt z głosami ptaków lub storytellingu z zoologii.”  W tym roku temat dyktanda był również ciekawy – ortograficzna rywalizacja dotyczyła kulinariów „rozlicznych przystawek, lekko pikantnego mazdamera po dwudziestosześciodniowym leżakowaniu, jajek przepiórczych z pieprzem seczuańskim i wątróbki sauté”. Autorem tekstu konkursowego dyktanda była po raz trzeci Pani Barbara Michałek – Kierownik Wydziału Informacji Bibliograficznej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.

1 marca tego roku nie tylko   o „przecinek”, ale właściwie o „kropkę” zwyciężył Rafał Naryniecki z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich i uzyskał tytuł Bytomskiego Mistrza Ortografii 2017. Pierwszym Bytomskim Wicemistrzem Ortografii został Jakub Kamiński z Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Stefana Żeromskiego, a tytuł Drugiego Bytomskiego Wicemistrza Ortografii 2017 wywalczyła Małgorzata Widera z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego.

Równorzędne wyróżnienia w konkursie otrzymali: Paulina Giertyczka z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, Kasandra Jankowiak  z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Karolina Mizerska z Gimnazjum nr 2, Kamil Oleszkiewicz – sympatyk Centrum Kształcenia Ustawicznego z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Dominika Savio w Zabrzu., Mikołaj Patalong z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia, Henryk Słota z Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Ireneusz Swojnóg – sympatyk Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Fundatorami statuetek – nagród głównych w konkursie byli: Prezydent Bytomia Damian Bartyla, Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Ryszard Kłak i Dyrektor Naczelny Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark Adrian Lipiński.

Bytomskiemu Mistrzowi Ortografii 2017 i Wicemistrzom nagrody główne – statuetki zostaną wręczone przez Prezydenta Bytomia Damiana Bartylę w czasie zakończenia X Bytomskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie otrzymali nagrody fundowane przez Księgarnię BOOKSZPAN, właścicieli restauracji „Czapla” i „Sapori divini” w Bytomiu, PKO BP, Biuro Promocji Bytomia, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Centrum Kształcenia Ustawicznego. Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczała Aneta Latacz – Zastępca Prezydenta Bytomia.

Organizatorzy konkursu zadbali też o opiekunów młodzieży, którym w czasie trwania dyktanda „zaopiekowały się” słuchaczki Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z warsztatów rękodzieła artystycznego prowadzonych przez Panią Gabrielę Heuchert i Panią Zofię Kowalik.

A w czasie, kiedy jury sprawdzało, odkodowywało prace i ustaliło wyniki ortograficznych zmagań, uczestnicy konkursu degustowali domowe wypieki i obejrzeli występ młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu.

Organizatorzy konkursu „Trzy Pokolenia” – Centrum Kształcenia Ustawicznego i Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku – dziękują wszystkim którzy wzięli udział w przygodzie z ortografią i zapraszają  za rok do udziału w piątej – jubileuszowej edycji tego ciekawego projektu, który łączy i integruje pokolenia.

    Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

    Skip to content