Skip to content

operator obróbki skrawaniem

Opis zawodu:

 • ustawia i uzbraja obrabiarki określonych grup
 • dobiera i ustawia parametry skrawania, dobiera i mocuje narzędzia, uchwyty i przyrządy
 • przeprowadza obróbkę próbną, instruuje operatorów, koryguje przebieg obróbki
 • obsługuje frezarki ogólnego przeznaczenia, tokarki, szlifierki, wiertarki, wytaczarki, wytaczarko-frezarki, strugarki oraz obrabiarki sterowane komputerowo
 • zna dokumentację technologiczną obrabianych przedmiotów
 • ustala kolejność zabiegów przy wykonywaniu operacji wielozabiegowych
 • dobiera optymalne parametry dla ustawionych obrabiarek oraz narzędzi skrawających
 • mierzy i sprawdza wymiary i kształty obrabianych przedmiotów.

Przykładowe miejsca pracy:

 • zakłady przemysłu metalowego w działach produkcyjnych (przy obsłudze obrabiarek  konwencjonalnych i nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie), naprawczych,   w narzędziowniach, prototypowniach itp.,
 • operator obrabiarek skrawających może pracować we wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników, zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców.

Zarobki:

średnia 3000 zł brutto

WSTECZ

  Skip to content