Skip to content

Noc Muzeów 2014

Noc Muzeów

W tym roku Noc Muzeów wypada w sobotę, 17 maja, a nasza instytucja tradycyjnie przygotowała na ten dzień szereg atrakcji. Zaprosimy między innymi do wspólnego, fotograficznego spaceru po Bytomiu przełomu XIX i XX wieku, w ramach wystawy Stary Bytom oraz pokażemy barwne, swoiste wizje miasta i zaprosimy do gry rodzinnej na wystawie Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Obie te wystawy zostaną uroczyście otwarte w trakcie trwania Nocy Muzeów odpowiednio o godzinie 18.30 i 18.15.

Sama Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 18.00, a zakończy o 24.00. Przez cały ten czas trwać będzie Noc z herbatą, czyli prezentacja połączona z możliwością degustacji różnych rodzajów i gatunków najlepszych herbat firmy Oxalis przygotowana i prowadzona przez bytomską herbaciarnię „Herbata” z ul. Rycerskiej 3 w Bytomiu, zajęcia Moda jako narzędzie propagandy, gdzie między innymi o ubiorze, który pełni także inne funkcje niż okrywanie ciała opowie Aleksandra Misiołek, a Kasia Majzel (projektantka mody) prezentować będzie współczesne stroje inspirowane cytatami i wizerunkami historycznych kobiecych postaci, gry i zabawy w średniowiecznym Bytomiu, a także oprowadzania po wystawach. O godzinie 19.00 w Sali Gorczyckiego odbędzie się koncert kameralny W bytomskim salonie towarzyszący otwarciu wystawy Stary Bytom. Wykonawcy w składzie Hanna Balcerzak i Aleksanda Gajecka-Antosiewicz (duet fortepianowy) oraz Kwartet Akademos zaprezentują muzykę salonową przełomu XIX i XX wieku. W programie koncertu znajdą się między innymi nigdy nie wykonywane publicznie po 1945 roku w Bytomiu utwory kompozytorów bytomskich: Heinricha Schulzt-Beuthena oraz Paula Kraussa, specjalnie opracowane i przygotowane przez wykonawców na koncert w Muzeum Górnośląskim. Natomiast o godzinie 20.30 w Sali Kolumnowej odbędzie się spotkanie „Zupy białe , zupy rumiane, rosoły delikatne…” z cyklu Literatura w kuchni. Kuchnia w literaturze.

W gmachu głównym przez cały czas trwania Nocy Muzeów prowadzone będą warsztaty asamblażu w oparciu o twórczość Władysława Hasiora i warsztaty Sztuka w działaniu (Land Art, Street Art, malowanie paskiem). Zorganizowany zostanie pokaz prac autorstwa Władysława Hasiora ze zbiorów Muzeum. W ramach warsztatów asamblażu będzie można stworzyć własną pracę inspirując się wybranym tytułem pracy samego Hasiora. W efekcie uczestnicy porównają swoje dzieło z koncepcją artysty. Warsztaty Sztuka w działaniu (Street Art, Land Art oraz Wieczorne czarowanie) to propozycja Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego, gdzie poznać będzie można współczesne techniki artystyczne.

W dawnej wozowni, czyli obecnym budynku przy ul. W. Korfantego 34a, odbędą się III Targi Sztuki Młodych. Natomiast w świetlicy muzealnej trwać będą zajęcia Tajemniczy świat zwierząt, gdzie Andrzej Pająk zaprezentuje żywe gady i pająki. Przeprowadzony zostanie także quiz Prawda czy fałsz. Dodatkowo o godzinie 21.00 będzie można obejrzeć film Nadejdą jeszcze chwile w reżyserii Leszka Staronia, a o 22.30 chętni uczestniczyć będą w Finiszu Rajdu Ptasiarzy.

Punktem kulminacyjnym Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie koncert Pod osłoną nocy. Wykonawcy – EVAH (Ewa Uryga) i trio jazzowe – bez wątpienia zostaną zapamiętani jeszcze długo po koncercie. Zespół wykona najpiękniejsze utwory o miłości z repertuaru Whitney Houston, Roberty Flack czy Lionel’a Richie. W programie znajdą się m.in. utwory takie jak Hello, Thinking about you, Killing me softly, One moment in time, Endless love, Corcovado, Foggy Day. Podczas koncertu wokalistka wykona premierowo swój najnowszy utwór My only life. EVAH to jeden z najlepszych polskich głosów jazzowych i soulowych. Artystka wielokrotnie pracowała w Stanach Zjednoczonych, gdzie porównywano ją z Mahalią Jackson czy Ellą Fitzgerald. Po 5 latach przerwy rozpoczęła pracę nad nowym albumem. W Muzeum wystąpi ze znakomitym jazzowym trio w składzie: Dariusz Ziółek (gitara basowa), Piotr Wrombel (fortepian elektryczny) i Grzegorz Poliszak (perkusja).

Termin: 17 maja 2014, godz. 18.00
Prowadzą: wszyscy pracownicy MGB
Miejsce: wszystkie budynki MGB

Na zdjęciu: Noc Muzeów 2013, foto. Witalis Szołtys

 

Harmonogram Nocy Muzeów 2014

sobota, 17 maja 2014

 

 

Wszystkie ekspozycje w tym dniu będą udostępnione bezpłatnie

Wystawy stałe:

 1. „Przyroda Górnego Śląska Lasy, wody i mokradła”
 2. Z życia ludu śląskiego XIX – XX wieku
 3. „Galeria Malarstwa Polskiego”

 

Wystawa czasowe:

 1. „Galeria Sztuki Współczesnej. Pokaz 4”
 2. „Stary Bytom”
 3. „Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”
 4. „I wojna światowa i czyn Legionów. Symbole męstwa i chwały”
 5. „Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni śląskiej”

 

 

Gmach główny, pl. Jana III Sobieskiego 2

18.00 Otwarcie Nocy Muzeów

18.30 – 24.00 Warsztaty asamblażu w oparciu o twórczość Władysława Hasiora, sala 112

19.30 – 20.00 „Sztuka w działaniu”, warsztaty Land Artu, sala 112

20.00 – 22.00 „Sztuka w działaniu”, warsztaty Street Artu, sala 112

22.00 – 24.00 „Sztuka w działaniu”, malowanie piaskiem, sala 112

18.30 Otwarcie wystawy „Stary Bytom”, sala B

18.30 Koncert kameralny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w „Galerii Malarstwa Polskiego”

19.00 Koncert kameralny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w „Galerii Sztuki Współczesnej. Pokaz 4”

19.30 Koncert kameralny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w „Galerii Malarstwa Polskiego”

20.00 Koncert kameralny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w „Galerii Sztuki Współczesnej. Pokaz 4”

19.00 „Przyroda Górnego Śląska. Lasy. Wody i mokradła” oprowadzanie

19.30Z życia ludu śląskiego XIX -XX wieku” oprowadzanie

20.00 „Galeria Malarstwa Polskiego” oprowadzanie

21.00 „Stary Bytom” oprowadzanie

21.30 „Przyroda Górnego Śląska. Lasy, wody i mokradła” oprowadzanie

22.00 „Galeria Malarstwa Polskiego” oprowadzanie

23.30 „Stary Bytom” oprowadzanie

 

Świetlica, wejście od ul. Piłsudskiego

18.00 Tajemniczy świat zwierząt (żywe gady, pająki), prowadzenie: Andrzej Pająk

18.45 Quiz „Prawda czy fałsz”

19.00 Tajemniczy świat zwierząt (żywe gady, pająki), prowadzenie: Andrzej Pająk

19.45 Quiz „Prawda czy fałsz”

20.00 Tajemniczy świat zwierząt (żywe gady, pająki), prowadzenie: Andrzej Pająk

20.45 Quiz „Prawda czy fałsz”

21.00 Pokaz filmu „Nadejdą jeszcze chwile” w reżyserii Leszka Staronia

22.30 „Finisz Rajdu Ptasiarzy”

 

 

Budynek na ul. W. Korfantego 34

18.00 – 24.00 „Gry i zabawy w średniowiecznym Bytomiu”, sala 210

18.00 – 24.00 „Moda jako narzędzie propagandy”, Sala Kolumnowa

18.00 – 24.00 Herbaciane degustacje” przygotowane przez Herbaciarnię z ul. Rycerskiej w Bytomiu oraz Oxalis Polska

18.15 Otwarcie wystawy „Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, sala 203

18.30 – 23.00 „Szlak kolorowych miast”, gra rodzinna na wystawie „Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, sala 203

19.00 Koncert kameralny towarzyszący otwarciu wystawy „Stary Bytom”, wykonawcy: Hanna Balcerzak i Aleksanda Gajecka-Antosiewicz oraz Kwartet Akademos, Sala Gorczyckiego

20.30 Spotkanie „Zupy białe, zupy rumiane, rosoły delikatne…”, Sala Kolumnowa

21.00 „I wojna światowa i czyn Legionów. Symbole męstwa i chwały” oprowadzanie

21.30 „Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni śląskiej” oprowadzanie

22.30 Koncert „Pod osłoną nocy”– EVAH (Ewa Uryga) i trio jazzowe, Sala Gorczyckiego

22.30 „I wojna światowa i czyn Legionów. Symbole męstwa i chwały” oprowadzanie

22.30 „Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” oprowadzanie

 

 

Budynek przy ul. W. Korfantego 34a (dawna wozownia)

18.00 – 24.00 „III Targi Sztuki Młodych”

 

 

  Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

  Skip to content